All Americans

2009


Cross Country / Track

Academic All Americans

Anna Kay Dennis

Abby Gutierrez

Brittain Meyer

Indoor Track & Field

Tamra Grayson
4 x 400 M Relay, Distance Medley Relay

Caroline Jepleting
1000M, Mile, 4 x 400 M Relay, and Distance Medley Relay

Petrona Layne
800M, 4 X 400 M Relay, Distance Medley Relay

Brittain Meyer
Pole Vault

Maliaka Scott
4 x 400 M Relay, Distance Medley Relay

Shantel Thompson
High jump, Triple Jump

Outdoor Track & Field

Hlfti Kahssay
10,000M

Caroline Jepleting
800M, 1500M, 5000M

Petrona Layne
800M 

Brittain Meyer
Pole Vault

Maliaka Scott
100M

Shantel Thompson
Long Jump

Golf

Zach Fullerton – 1st All-American Team

Jens Johansson – 1st All-American Team

Brandon Dalton – 2nd All-American Team

2008


Golf

Bryan Hackenberg

Indoor Track & Field

Trudeann Clark
200M, 400M, 4 x 400 M Relay

Angela Graham
High Jump, Triple Jump, 4 x 400 M Relay

Jodian Richards
4 x 400 M Relay

Maliaka Scott
4 x 400 M Relay

Shantel Thompson
High Jump, Long Jump

2007


Baseball

Adalberto Santos

Brian Cavazos-Galvez

James Lilley

Indoor Track & Field

Silvia Barkechir
Distance Medley Relay

Trudeann Clark
400M Dash, 4 x 400 M Relay, Distance Medley Relay

Monique Davis
4 x 400 M Relay

Deidra Harrison
4 x 400 M Relay

Melesia Mafile'o
Pentathlon, High Jump, Triple Jump

Gus Newmeyer
1000M Run, Mile, Distance Medley Relay

Jodian Richards
600M Run, 800M Run, 4 x 400 M Relay, Distance Medley Relay

Outdoor Track & Field

Trudeann Clark
200M Dash, 4 x 100  M Relay, 4 x 400 M Relay

Monique Davis
4 x 100 M Relay, 4 x 400 M Relay

Deidra Harrison
4 x 100 M Relay, 4 x 400 M Relay, 400 M Hurdles

Melesia Mafile'o
Triple Jump, High Jump, Javelin, Discus, Shot Put

Jodian Richards
4 x 100 M Relay, 4 x 400 M Relay

2006


Baseball

Brian Flores

Brian Cavazos-Galvez

Nick Sanders

2005


Baseball

Brian Flores

Mike Gosse

Rene Osuna

Marc Noble

Josh Talley

Dean Stucker

Kory Johns

2004


Baseball

John Lujan

Women's Basketball

Haley Dunlap

Eva Vodrazkova

2003


Baseball

Richard Batten

Cross Country

Jennifer Downing

Golf

Steven Pena

Josiah Stutheit

2002


Baseball

Brian Bowe

Golf

Doron Mommsen

Tobias Winberg

2001


Baseball

Adam Riddle

Jason Columbus

John Factue

Women's Basketball

Maja Omanovic

2000


Baseball

Brandon Kay

Kerry Hodges

Ben Schenkman

Golf

Steve Wallace

1999


Baseball

Craig Montgommery

Golf

Lee Curry

Nicke Evans

Women's Basketball

Genevieve Swedor

1998


Baseball

Radames Torres

Nestor Gonzales

Golf

Andrew Bonsey

1997


Baseball

Ryan Anholt

Golf

Buck Purselley

1996


Baseball

David Lantigua

Women's Basketball

Anita Vuletic

Kristin Holmans

Courtney Fryar

1995


Baseball

Jerry Backos

Arturo Mata

Bryan Kozlowski

Golf

Jason Carlyle

Jack Karlsson

Joel Rosenquist

Johan Berg

1993


Baseball

Jose Flores

1992


Men's Basketball

Greg Brown

Women's Basketball

Nicole McCrimmon

1989


Baseball

Jerry Backos

Golf

Per Nyman

Thomas Ryd

Women's Basketball

Wendy Gerhart

1988


Golf

Kim Henriksson

Ulf Santesson

1987


Men's Basketball

Richard Hollis (National Player of the Year)

1986


Golf

Phil Plautz

Donnie Yrene

1983


Golf

Brian Schlinder

Roger Martinez

Bobby Romero

Latest T-Bird Photo Galleries

The Thunderbird Booster Club proudly recognizes the following sponsors for their valued support.

Approved Wireless

Bobby Shaw Realty

Dalco, Inc

Daniels Insurance

Energy Plex Fly Hobbs

First American Bank

Heartland Care of Hobbs

Lea County State Bank

McBride Supplies it All

Nabors Wells Services Co

NM Sleep Institute

Nor-Lea General Hospital

Permian Ford/Toyota

Ranger Services, LLC

Sacred Power Corporation

Tate Branch

Vista Care Hospice

NJCAA Region 5 Logo NJCAA Logo